ów. Ponadto drukarnie zajmują się także produkowaniem wizytówek, czasopism, ulotek czy nawet kalendarzy. W zależności od rodzaju wykonywanego druku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pliku z projektem. Najczęściej korzysta się z tak zwanego druku cyfrowego, który pozwala na bezpośrednie drukowanie z przenośnika cyfrowego. Aby skorzystać z usług drukarni stacjonarnej wystarczy więc przynieść odpowiedni projekt przeznaczony do wydruku i poinstruować pracowników na jakim efekcie końcowym nam zależy. W przypadku drukarni internetowych konieczne jest złożenie zamówienia online poprzez wypełnienie formularza i przesłanie pliku przeznaczonego do druku. W przypadku bardziej skomplikowanych wydruków konieczne jest ustalenie z drukarnią szczegółów dotyczących realizacji, zwłaszcza przy wykorzystywaniu druku offsetowego.
Czym są usługi introligatorskie
Drukarnie, poza usługami związanymi z samym drukowaniem różnych materiałów, oferują również usługi z zakresu introligatorstwa. Introligatorstwo jest to specjalny dział przemysłu poligraficznego, który zajmuje się oprawianiem gotowych druków. Usługi introligatorskie dotyczą więc obróbki oraz wykańczania materiałów schodzących z maszyny drukarskiej. Jedną z usług introligatorskich oferowanych przez drukarnie jest oprawianie wydrukowanych materiałów. Można przykładowo wyróżnić oprawy zeszytowe, oprawy klejone czy tak zwane oprawy oczkowe. Innym rodzajem usługi oferowanej w ramach introligatorstwa jest uszlachetnianie, w którego skład wchodzi foliowanie wydruku, lakierowanie czy tłoczenie. Do zakresu usług introligatorskich można także zaliczyć falcowanie, perforowanie oraz sztancowanie. Jak więc widać, oferta drukarni obejmuje także obróbkę wydrukowanych materiałów na wiele różnych sposobów. Poszczególne usługi introligatorskie są dopasowane do konkretnych rodzajów wydruku oraz potrzeb klienta.
Przygotowanie pliku do druku
Drukarnia często posiada szeroki zakres oferowanych usług, a dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu poszczególne rodzaje wydruków są wykonywane odpowiednią metodą zapewniając przy tym najkorzystniejszą cenowo oraz jakościowo usługę. W zależności od realizowanego projektu zadaniem klienta jest dostarczenie odpowiednio przygotowanego pliku, na podstawie którego drukarnia może wykonać odpowiedni wydruk. Aby dowiedzieć się, jaki format powinien posiadać plik, należy poszukać potrzebnych informacji na stronie internetowej danej drukarni lub zapytać o szczegółowe informacje za pomocą formularza albo telefonicznie. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach wymaganych w większości drukarni. Plik przeznaczony do wydrukowania najczęściej powinien być zapisany w formacie PDF. Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiedniej wielkości marginesy w dokumencie. Dzięki właściwie przygotowanemu i wysłanemu plikowi ułatwiamy pracę drukarni, co skutkuje szybszym oraz sprawniejszym wykonaniem zlecenia.
Sprzęt wykorzystywany w drukarniach
Drukarnie, aby oferować dany zakres usług, muszą być zaopatrzone w odpowiedni sprzęt umożliwiający wykonywanie poszczególnych rodzajów druku. Bardzo często drukarnie korzystają z odpowiednich maszyn przeznaczonych do wykonywania konkretnej usługi drukarskiej. Można wyróżnić więc maszyny foliujące, cyfrowe, naświetlające czy też maszyny offsetowe. Ponadto drukarnie mogą posiadać także maszyny wycinające czy rolowe. Każdy rodzaj sprzętu obecnego w drukarni ma swoje własne zastosowanie. Im więcej różnego rodzaju maszyn posiada dana drukarnia, tym szerszy jest jej zakres świadczonych usług drukarskich. Podstawowymi maszynami przeznaczonymi typowo do drukowania są maszyny cyfrowe oraz sprzęt wykorzystywany do drukowania offsetowego, czyli maszyna naświetlająca oraz maszyna offsetowa. Zaplecze techniczne drukarni może więc być bardzo rozbudowane pozwalając tym samym na wykonywanie i realizację wielu różnego rodzaju wydruków, zarówno przy niskich jak i bardzo wysokich nakładach lub przy standardowych, jak i wielkoformatowych wydrukach.